Gençlik Otobüsü Rotası Avusturya Viyana

Viyana'da gezilecek yerler

Viyana, Avusturya’nın başkenti, Aşağı Avusturya Eyaleti’nin merkezidir. Ülkenin kuzeydoğusunda. Alpler’in eteğinde, Tuna Irmağı ile bağlantılı Tuna Kanalı’ nm her iki kıyısındadır. Üzerinde yer aldığı topraklar Viyana Ormanları yakınında hafif dalgalı düzlüklerden oluşur. Doğuya doğru geniş Tuna Havzası düzlüklerine geçilir. Avrupa’nın her yanıyla bağlantılı demiryollarının kavşak noktasındadır. Kara Avrupası’nın kültür ve uygarlık merkezidir. Tarihsel kent duvarlarıyla çevrili orta bölümüne, iç kent adı verilir. İç kent, görkemli, sanat değeri yüksek, çok sayıda tarihsel eser içerir. Kent duvarlarının bir bölümü yarılarak “Rinastrasse” adı verilen, kentin merkezini çevreleyen bulvar, 1858-1865 arasında açıldı. Bulvar çevresinde kentsoyluların oturduğu yapılar ve saraylar yer alır. Günümüzde bu yapılar, devlet daireleri olarak kullanılır. Avusturya nüfusunun yaklaşık % 25′i, Viyana merkezi ve çevresinde toplanmıştır.

Previous slide
Next slide

Karl Kilisesi

Ünlü Karl Kilisesi’ne 1713 yılında İmparator VI.Karl’ın isteği üzerine isimdaşı ve 1576-1578 yıllarındaki cüzzam salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Karl Borromaeus adına yapılmak için ilk çalışmalarına başlanmışdır. Sunulam planlardan Johann Bernhard Fischer von Erlach adlı mimarin yaptığı çalışmalar beğenilmiş ve 1716 yılında da kilisenin yapımına başlanmışdır. 1723 yılında mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın ölümü ile kiliseinin geri kalanını oğlu Joseph Emanuel’in planda yaptığı bazı değişikliklerle 1737 yılında tamamlamışdır. Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach kilisenin planlarını çizerken değişik kilise ve tarihi binaları örnek almısdır; örneğin dış yüzeyini Yunan stili Portikus Tapınağı’ndan,iki büyük sütunuRoma’da ki Trajan Sütunları’n dan ve kilisenin girişide Roma barok stilinden almışdır.

Previous slide
Next slide

Mozart Anıtı

Burggarten’deki Mozart anıtıdır. Bu anıt Viyana’nın en ünlü görüntülerinden biridir. 1898 yılında inşa edilmiş ve şu andaki konumuna 1953 yilinda taşınmıştır. Viyana’nin Mozart’ a olan sevgisi Hofburg komplekse cok yakında bulunan anıtın seçkin konumundan gözlemlenebilir. Viktor Tilgner tarafından Albertinaplatz’ da açılan bu anıt 1945 yılında bombalar nedeniyle cok hasar görmüştür ve 1953 yılında restorasyonu gerçekleştirilerek Burggarten’deki mekanına taşınmıştır.

Previous slide
Next slide