Gençlik Otobüsü Rotası İspanya Barselona Madrid

Barselona'da gezilecek yerler

Barselona, İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kenti. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir.

Previous slide
Next slide

Sagrada Familia

Sagrada Familia (İng: Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família, İsp: Templo Expiatorio de la Sagrada Familia) Barselona’da yer alan ve şehrin simgesi olan kilisedir. Anıt kilise olan yapı, Gaudi’nin en ünlü ve görsel zeka ürünü eseridir.

Gaudi, Sagrada Familia’ya kendini öylesine adamıştır ki çalışma ve uyuma alanlarını da buraya taşımıştır. 1926’da bir trafik kazası geçirmiş ve üç gün sonra bilinci kapalı bir şekilde 74 yaşında vefat etmiştir. Fakat kilisedeki çalışmalar devam etmiştir. 1936’da Gaudi’nin notları ve tasarımları İspanya Sivil Savaşı sırasında yakılınca çalışmalara ara verilmiştir. Daha önceki çizim ve tasarımlar üzerine dayandırılan bu çalışmalar ile 1954 – 1956 arasında Sagrada Familia’nın ön yüzü ve batı kısmında bulunan dört kulenin inşası bitirilmiştir.

Barselona’da en çok ziyaret edilen Sagrada Familia UNESCO dünya tarih mirası listesindedir.

Previous slide
Next slide

Tibidabo

Tibidabo Barselona’da yer alan bir dağdır. 512 metre ile Serra de Collserola’da yer alan en yüksek dağdır. Kuzey – Batı yönünde yükselen dağdan muhteşem şehir ve deniz manzarasına sahiptir.

Bazı efsanelere göre Tibidabo, şeytanın İsa’ya tüm kutsallığı karşısında tüm dünyayı teklif ettiği yerdir.

Bölgede bir lunapark, Torre de Collserola adı verilen bir telekomünikasyon kulesi ve Temple de Sagrat Cor adında bir Katolik kilisesi bulunmaktadır. Bu kilisenin mimarı Enric Sagnier’dir ve inşası 60 yıl sürmüştür. Kilisenin tepesinde Josep Miret Llopart’ın eseri “Sacred Heart of Jesus” (İsa’nın Kutsal Kalbi) isimli heykel bulunmaktadır. Bu kilise büyük bir lunapark tarafından çevrilidir. Buradaki lunapark ise Barselona’daki en eski lunaparktır. İçerisinde 20. yüzyılın başlarından kalma oyuncaklar olsa da hala orijinalliğini korumaktadır. Bu park Woody Allen’ın ünlü filmi “Vicki Christina Barcelona” filminde de yer almıştır.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Torre Agbar

Torre Agbar, Barselona‘da Avinguda Diagonal ve Carrer Badajoz arasında yer alan 38 katlı bir gökdelendir. Plaça de les Glories Catalanes’e yakın olan gökdelen Fransız mimar Jean Nouvel ile İspanyol firması B720 Arquitectos işbirliğiyle inşa edilmiştir. Poblenu bölgesinde yer alan Torre Agbar adını sahipleri Agbar Group’dan alır.

50. 693 metre kare alan üstüne inşa edilen yapı içerisinde 30.000 tane ofis, 3.210 tane tesis, 8.132 hizmet kısmı, bir oditoryum ve 9. 132 metre karelik park alanı bulunmaktadır. Haziran 2005’de açılan Torre Agbar’ın resmi açılışı 16 Eylül 2005 tarihinde Kral Juan Carlos I tarafından yapılmıştır ve 130 milyon Euro’ya mal olmuştur. Yapı, Barselona’daki ileri teknoloji eserlerinden biridir.

Torre Agbar gökdeleni çok uluslu Agbar şirket grubuna aittir. Agbar grubu 2010 yılında binaya165 milyon Euro fiyat biçmiştir ve gökdelen 2007’de anlaşmaya varılan Azurelau’ya satılmıştır.

Barselona’nın yeni ikonik sembolü olan Torre Agbar gökdeleni 144 metre yüksekliğindedir. Gökdelenin şekli Montserrat Dağına benzetilmiştir. Gökdelenin sütunlar üstüne yerleştirilmiş oval bir şekli vardır. Dış yüzü farklı renklere boyanmış kısımlardan oluşmaktadır ve farklı açılardan bakıldığında daha güzel gözükmektedir

Previous slide
Next slide

Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid, İber Yarımadası’nın ortasında deniz seviyesinden 646 m yükseklikteki Castillian düzlüğünde kurulmuştur. Madrid, 1020 km²’lik yüzölçümüyle İspanya’nın en geniş kenti, yaklaşık 3 milyonu aşan nüfusuyla da Avrupa Birliği’nin 3. büyük şehridir (diğerleri Londra ve Berlin). Bankacılık ve endüstrinin kalbi Madrid, iş dünyasının ve bölge ulaşım ağının odak noktası (Barajas Havaalanı İber Yarımadası’nın merkezi ulaşım yeridir), kamu yönetiminin, hükümetin ve İspanya Parlamentosu’nun merkezi konumundadır.

Previous slide
Next slide