Gençlik Otobüsü Rotası Vatikan Vatikan

Vatikan

Kendi başına özerk olan, dünyanın en küçük ülkesidir. Hıristiyan Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Papa’nın sözleri yasadır. Vatikan Müzesi’nde muhteşem tablo ve heykeller görmeniz mümkün. Saint Pietro kilisesini de mutlaka görmelisiniz. Manastırın içi çok etkileyici, basilika kısmında eski papalara ait taçları, şaşalı kıyafetleri görmeniz mümkün. Ayrıca Michelangelo tarafından yapılan kubbeyi de görmeden geçmeyin. Vatikan’ın yüzölçümü 440.000 metrekaredir. Bir numaralı vatandaşı Papa ve nüfusu 1000 kişiden oluşmaktadır. Dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen, tüm kurumlarıyla bir devlet yapısına sahip ve dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Kendi bayrağı, posta hizmetleri, radyo-televizyon istasyonları, her gün yayımlanan resmi gazetesi, eczanesi ve benzin istasyonu vardır. Sembolik bir ordusu da bulunuyor. Vatikan’ın en önemli eserleri San Pietro Bazilikası, el yazmalarından oluşan kütüphanesi, müzeleri ve Sistin Şapeli.

Bazilika, ücretsiz gezip hayranlıkla seyredebileceğiniz sayısız sanat eseriyle dolu. Michelangelo’nun 24 yaşında yaptığı Pieta heykeli, barok sanatının yaratıcısı Bernini’nin Baldaccihono’su (Sunakın üstü), papaların anır mezarları, şapeller… Her şey çok etkileyici.

Sistin Şapeli

Michelangelo’nun 1503 yılında başladığı ve ancak 40 yıl sonra bitirebildiği Sistin Şapeli, mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor. Vatikan sarayının ana şapeli olan Sistin Şapeli’nin dev duvarları Michelangelo, Perugino, Boticelli gibi 15 ve 16. YY sanatçıları tarafından fresklerle süslenmiştir. Yan duvarlardaki 12 fresk, Hz. İsa ve Hz. Musa’nın yaşamlarından birbirine paralel sahneler içeriyor.

Vatikan
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Vatikan
Previous slide
Next slide